Korzystanie z informacji

O kursie

Cel i tematyka kursu:

Fundacja Nowoczesna Polska od 2011 roku realizuje projekt "Edukacja medialna", w ramach którego stworzyła kompletny program do nauczania edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej – Katalog kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych. Na bazie katalogu powstają materiały edukacyjne: scenariusze, ćwiczenia i materiały do prowadzenia zajęć w szkołach, domach kultury i bibliotekach. Obecnie znajduje się tam ponad 230 lekcji do realizacji na wszystkich etapach edukacyjnych, od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne. Zarówno katalog, jak i wszystkie materiały edukacyjne przygotowane przez fundację w ramach programu Edukacja Medialna udostępniane są na wolnej licencji CC BY-SA 3.0.

W 2013 roku odbyła się I edycja Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej - konkursu dla uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych, który od 2016 roku realizowany jest jako Olimpiada Cyfrowa - olimpiada interdyscyplinarna akredytowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i rozumieją język mediów. W sposób przemyślany tworzą wizerunek i relacje. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją również prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.

Cykl kursów "Cyfrowe Igrzyska" jest wprowadzeniem do tematyki Olimpiady Cyfrowej i pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy określonej programem olimpiady i sprawdzenie swoich kompetencji dzięki towarzyszącym mu zadaniom. Cykl składać się będzie z 10 kursów, zgodnych z obszarami wyodrębnionymi w Katalogu kompetencji:

1. Korzystanie z informacji
  2. Relacje w środowisku medialnym
  3. Język mediów
  4. Kreatywne korzystanie z mediów
  5. Etyka i wartości
  6. Bezpieczeństwo
  7. Prawo
  8. Ekonomiczne aspekty działania mediów
  9. Kompetencje cyfrowe
  10. Mobilne bezpieczeństwo

Materiały zostały przygotowane w ramach partnerstwa z fundacją Nowoczesna Polska.