Cyberprzemoc – kompromitujące nagranie w sieci

Tytuł kursu:
Cyberprzemoc – kompromitujące nagranie w sieci

Autorzy:
Martyna Różycka, Anna Kwaśnik - zajmują się w NASK reagowaniem na zagrożenia internetowe oraz profilaktyką bezpieczeństwa internetowego; pracują w zespole Dyżurnet.pl

Ekspert odcinka: Agnieszka Wrońska - kierownik Akademii NASK, prowadzi działania promocyjne i edukacyjne na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w Internecie

Fiszka

Opis kursu:
Cykl dydaktyczny Dyżurnet.pl dla IT Szkoły przedstawia cyberzagrożenia, z którymi mają do czynienia internauci, chociaż nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Tematyka kursów skupia się szczególnie wokół zagrożeń związanych z cyberprzemocą, pokazując jednocześnie, że przemoc w Internecie jest zróżnicowana, a każdy z przytoczonych przypadków wskazuje inne sposoby reagowania.

„Cyberprzemoc – kompromitujące nagranie w sieci” to kolejny kurs będący kontynuacją wspomnianego cyklu. Tym razem przedstawiony został przypadek ucznia, któremu koledzy z klasy nagrali kompromitujący film. Film został zamieszczony w Internecie, a uczeń jest wyszydzany przez użytkowników Internetu. W kursie zwrócono między innymi uwagę na trzy role, które dotyczą omawianego zagadnienia, nie tylko rolę ofiary i sprawcy, ale także bardzo ważną rolę świadka. Dowiemy się także, jak zgłosić do moderacji film opublikowany na YouTube, który uważamy za niestosowny.

Dla uczestników kursu przygotowano zestaw pytań testowych, które pomagają uporządkować zdobyte informacje.