Graficzna obróbka zdjęć

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z metodami edycji oraz retuszu zdjęć.

Część teoretyczna kursu poświęcona jest metodom edycji i retuszu zdjęć. Część wprowadzająca będzie krótkim przedstawieniem parametrów obrazu cyfrowego. Następnie zostaną zaprezentowane przykłady zdjęć przygotowanych do publikacji w sieci Internet, do przesłania przez sieć, oraz do celów promocyjnych. Na warsztatach uczniowie zainstalują program graficzny GIMP i poznają pracę z obrazem przy zastosowaniu m.in. warstw, masek i ścieżek. Następnie przećwiczą techniki poprawy zdjęć: poprawianie źle naświetlonego zdjęcia, usuwanie efektu czerwonych oczu, poprawianie kolorów i ostrości, poprawianie zdjęć z tanich aparatów fotograficznych (takich, jak w komórkach), przekształcanie obrazu, zabawy ze światłem i kolorem oraz poznają narzędzia profesjonalnego fotoretuszu.

1. Wprowadzenie
    • 1.1. Obrazy wektorowe i rastrowe
    • 1.2. Rozdzielczość obrazu
    • 1.3. Formaty graficzne
  2. Program graficzny GIMP
    • 2.1. Instalowanie programu GIMP w systemie Windows 4
    • 2.2. Pierwsze kroki z programem GIMP 5
    • 2.3. Najważniejsze funkcje programu
  3. Edycja i retusz zdjęć
    • 3.1. Podstawowe sposoby poprawiania zdjęć
    • 3.2. Przekształcanie obrazu
    • 3.3. Kolor i światło
    • 3.4. Narzędzie profesjonalnego fotoretuszu
    • 3.5. Edycja tekstu

1. Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
  2. Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .ppt,
  4. Materiały dodatkowe

Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Graficzna obróbka zdjęć” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

mgr inż. Piotr Kopciał jest wykładowcą Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki oraz Politechniki Warszawskiej. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu multimediów, grafiki i technologii komputerowych w ramach projektu Informatyka +.