Podstawy adresowania hostów w sieciach komputerowych

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami związanymi z adresowaniem komputerów w sieciach.

Wykład przedstawia podstawowe informacje związane z adresowaniem komputerów w sieciach. Wyjaśnia, na czym polega adresowanie fizyczne, a na czym adresowanie logiczne. Prezentuje podstawowe rodzaje transmisji sieciowej (unicast, multicast, broadcast). Wyjaśnia budowę i przeznaczenie protokołu IPv4. Omawia adresowanie klasowe (klasy A, B, C, D i E) oraz adresowanie bezklasowe (z wykorzystaniem masek podsieci). Ponadto przedstawiono przykłady podziału sieci z klasy C na podsieci z ich praktyczną interpretacją.

Część teoretyczna kursu:
  1. Adresowanie fizyczne i logiczne
  2. Rodzaje transmisji IP
  3. Protokół IPv4
  4. Adresowanie klasowe
  5. Adresowanie bezklasowe – maski podsieci
  6. Podział sieci na podsieci
Część praktyczna kursu:
  1. Konwersja pomiędzy systemami binarnymi i dziesiętnymi
  2. Działania na przestrzeni adresowej IPv

1. Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
  2. Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .ppt,

Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Podstawy adresowania hostów w sieciach komputerowych” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Dr inż. Dariusz Chaładyniak jest wykładowcą Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki z zakresu: Systemów i sieci teleinformatycznych, Administrowania sieciami komputerowymi, Technologii sieciowych, Zarządzania sieciami teleinformatycznymi oraz Architektury systemów komputerowych. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu Sieci komputerowych w ramach projektu Informatyka +. Dr inż. Dariusz Chaładyniak dodatkowo wykłada w Woskowej Akademii Technicznej.
Mgr inż. Józef Wacnik jest wykładowcą Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki z zakresu: Zarządzania systememami bezpieczeństwa informatycznego, Technologii sieciowych oraz Inżynierii systemów teleinformatycznych.