Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
Zarejestruj się i korzystaj bezpłatnie
Algorytmika Internetu


O Kursie

Cel kursu
Celem kursu jest przybliżenie uczestnikom wiedzy na temat niektórych wynalezionych i zaimplementowanych w celu „okiełznania sieci” algorytmów.

Tematyka kursu
W sieci Internet znajduje się blisko 50 000 000 000 stron, liczba adresów IP zbliża się do 3 000 000 00. Jak to jest możliwe, że pomimo olbrzymiego rozmiaru Internetu jesteśmy w stanie niezmiernie szybko odnaleźć interesujące nas informacje, dzielić się filmami i muzyką, zdobywać przyjaciół w miejscach, do których nigdy nie dotarlibyśmy osobiście? Okazuje się, że okiełznanie sieci wymagało wynalezienia i zaimplementowania odpowiednich algorytmów. O niektórych z nich jest mowa na tym wykładzie.

 1. Wstęp
 2. Autorska, bardzo krótka historia algorytmów
 3. Trzy proste problemy algorytmiczne i ich rozwiązania     
  • 3.1. Lider
  •     
  • 3.2. Mnożenie macierzy przez wektor
  •     
  • 3.3. Silne spójne składowe
 4. Autorska, bardzo krótka historia Internetu
 5. Charakterystyka Internetu
 6. Algorytm PageRank

Struktura kursu
Kurs składa się z następujących elementów:

 1. Wykład wprowadzający do kursu (video),
 2. Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
 3. Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .ppt,
 4. Test z pytaniami sprawdzającymi wiedzę

Sposób realizacji kursu
Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Algorytmika Internetu” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Certyfikat potwierdzający realizację kursu

certyfikat

O wykładowcy
Prof. dr hab. Krzysztof Diks jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w algorytmach i strukturach danych, obliczeniach równoległych i rozproszonych oraz teorii grafów. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu Algorytmiki i programowania w ramach projektu Informatyka +.