Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
Zarejestruj się i korzystaj bezpłatnie
W poszukiwaniu treści multimedialnych


O Kursie

Cel kursu
Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu strategii i narzędzi służących do efektywnego wyszukiwania informacji w postaci graficznej, dźwiękowej i filmowej.

Tematyka kursu
Pojęcie „multimedia” jest dzisiaj w powszechnym użytku. Ale czy tak naprawdę wiemy, co się pod nim kryje? Czy potrafimy wskazać elementy, składające się na przekaz multimedialny? Pierwsza część wykładu jest poświęcona przybliżeniu pojęcia multimediów i podkreśleniu ich znaczenia w pracy, nauce i rozrywce. Następnie przedstawiona jest charakterystyka treści i form multimedialnych dostępnych w Internecie. Zasadnicza część wykładu dotyczy strategii i narzędzi służących do efektywnego wyszukiwania informacji w Internecie w postaci graficznej, dźwiękowej i filmowej. Dzięki strumieniowemu przesyłanie muzyki i filmów w sieci możliwe jest obecnie słuchanie przekazu dźwiękowego i oglądanie filmów bezpośrednio na stronie WWW, użytkownik może także pobierać te zasoby na swój komputer. Coraz większą rolę odgrywają otwarte zasoby edukacyjne w sieci z różnych dziedzin, wśród których te najatrakcyjniejsze przyjmują postać przekazy multimedialnego. Prezentacja jest bogato ilustrowana ciekawymi stronami internetowymi, zawierającymi m.in. demonstracje, symulacje zjawisk, nagrania dźwiękowe i filmy. Wykład służy uporządkowaniu i rozszerzeniu wiedzy na temat multimedialnych zasobów Internetu i umiejętności z nich korzystania.

 1. Wprowadzenie
 2. Multimedia
  • 2.1. Elementy przekazu multimedialnego
  • 2.2. Co jest potrzebne do korzystania z multimediów
  • 2.3. Strumieniowanie
 3. Wyszukiwanie informacji w Internecie
  • 3.1. Wyszukiwarka i zasada jej działania
  • 3.2. Strategia wyszukiwania w Internecie
  • 3.3. Co robić, jeśli nie znajdujemy odpowiedzi na nasze pytanie
 4. Wyszukiwanie multimediów w Internecie
  • 4.1. Wyszukiwanie obrazów i animacji
  • 4.2. Słuchanie, pobieranie i odtwarzanie muzyki
  • 4.3. Oglądanie, pobieranie i odtwarzanie filmów
  • 4.4. Otwarte zasoby edukacyjne
 5. Podsumowanie

Struktura kursu
Kurs składa się z następujących elementów:

 1. Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
 2. Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .pps,
 3. Test z pytaniami sprawdzającymi wiedzę

Sposób realizacji kursu
Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „W poszukiwaniu treści multimedialnych” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Certyfikat potwierdzający realizację kursu

certyfikat

O wykładowcy
Mgr inż. Piotr Kopciał jest wykładowcą Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki oraz Politechniki Warszawskiej. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu multimediów, grafiki i technologii komputerowych w ramach projektu Informatyka +.