Nagrywanie i obróbka filmów

O kursie

Cel kursu:

Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiedzy z zakresu nagrywania i obróbki filmów. Podczas kursu pojawi się m.in. charakterystyka dźwięku przestrzennego, opis budowy wyświetlaczy LCD, telewizorów plazmowych oraz projektorów multimedialnych.

Zakres materiału tego kursu obejmuje następujące zagadnienia:

• Rejestracja filmów z użyciem różnych narzędzi (różne typy kamer, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, telefon komórkowy). Formaty zapisu filmów. Rejestracja obrazów stałych i dźwięków jako elementów wzbogacających film. Sposoby przenoszenia filmów z kamery do komputera. Poznanie oprogramowania do przechwytywania plików filmowych z kamery i do wyświetlania filmów.
  • Techniki kodowania obrazów ruchomych DV, MPEG, XVID, DIVX – zalety i wady tych typów kodowania. Konwersja między różnymi formami kodowania filmów i dlaczego musimy ją stosować. Jakość zapisu filmu zakodowanego w różnych formatach. Sposoby dogrywania i łączenia z obrazem dźwięku i napisów.
  • Nieliniowy montaż wideo. Poznanie oprogramowania służącego do montażu nieliniowego. Poprawa jakości filmów, wzbogacanie za pomocą technik grafiki komputerowej, zastosowanie filtrów. Dodawanie menu, opisów, znaczników – authoring.
  • Nagrywanie filmów na płyty DVD. Porównanie jakości z nośnikiem Blu-ray. Ocena jakości filmów prezentowanych na różnego rodzaju wyświetlaczach LCD, plazmowy, projektor (rola ekranu).

Sprzęt i oprogramowanie potrzebne do przeprowadzenia kursu:
1. komputer klasy PC, system Windows XP, nagrywarka DVD, odtwarzacz Blu-ray,1.
2. kamera pracująca w standardzie mini DV, full HD, kamera internetowa,2.
3. mikrofon
4. cyfrowy aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmów, telefon komórkowy z funkcją nagrywania filmów
5. oprogramowanie np. Pinnacle Studio, Adobe Premiere – w wersji bardziej zaawansowanej
6. telewizor CRT, LCD, rzutnik multimedialny, odtwarzacz DVD, Blu-ray
7. zestaw kina domowego

1.  Wykład wprowadzający do kursu (video),
2.  Zeszyt dydaktyczny do kursu - w formacie PDF,
3.  Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .ppt,
4.  Pliki dodatkowe (np. pliki, na których będą wykonywane ćwiczenia, wersje instalacyjne programów potrzebnych do realizacji ćwiczeń),
5.  Słownik pojęć (lista słów z wyjaśnieniami),
6.  Filmy instruktażowe (np. ilustrujące wykonanie ćwiczeń zawartych w podręczniku)
7.  Test z pytaniami sprawdzającymi wiedzę

Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Nagrywanie i obróbka filmów” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Dr inż. Andrzej Majkowski  jest wykładowcą Politechniki Warszawskiej. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu Multimediów, grafiki i technologii komputerowych w ramach projektu Informatyka +.