Podstawy adresowania IP w sieciach komputerowych

O kursie

Cel kursu:

Celem kursu jest przekazanie uczestnikom informacji związanych z adresowaniem komputerów w sieciach.

Kurs przedstawia podstawowe informacje związane z adresowaniem komputerów w sieciach: na czym polega adresowanie fizyczne, a na czym adresowanie logiczne. Prezentuje podstawowe rodzaje transmisji sieciowej (unicast, multicast, broadcast). Materiał zawiera informacje dotyczące budowy iprzeznaczenia protokołów IPv4 oraz IPv6. Omawia adresowanie klasowe (klasy A, B, C, D iE) oraz adresowanie bezklasowe (zwykorzystaniem masek podsieci) z praktyczną interpretacją podziału sieci na podsieci. Zostają tu wprowadzone trzy wybrane usługi sieciowe, których zrozumienie opiera się na podstawowej wiedzy związanej z adresowaniem IP. Aby móc skorzystać z dowolnych zasobów WWW, musimy mieć publiczny adres IP, który może być współdzielony przez wiele komputerów z zastosowaniem translacji NAT (statycznej lub dynamicznej) lub translacji z przeciążeniem PAT. Adres IP dla naszego komputera może być przypisany ręcznie lub przydzielony dynamicznie poprzez usługę DHCP. Aby przeglądarka internetowa właściwe zinterpretowała adres domenowy, musi być dostępna usługa odwzorowująca ten adres na adres IP zrozumiały dla oprogramowania sieciowego.

1. Adresowanie klasowe
  2. Adresowanie bezklasowe
  3. Wybrane usługi sieciowe związane z adresacją IP

1.  Prezentacja PowerPoint do kursu - w formacie .ppt,
2.  Filmy instruktażowe (np. ilustrujące wykonanie ćwiczeń zawartych w podręczniku)
3.  Test z pytaniami sprawdzającymi wiedzę

Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Podstawy adresowania IP w sieciach komputerowych” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.

Dr inż. Dariusz Chaładyniak jest wykładowcą w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki z zakresu: Systemów i sieci teleinformatycznych, Administrowania sieciami komputerowymi, Technologii sieciowych, Zarządzania sieciami teleinformatycznymi oraz Architektury systemów komputerowych. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu Sieci komputerowych w ramach projektu Informatyka +. Dr inż. Dariusz Chaładyniak dodatkowo wykłada w Woskowej Akademii Technicznej.