Grafika komputerowa, czyli jak zrobić coś, czego nie potrafi aparat cyfrowy
Celem kursu jest przekazanie uczestnikom wiadomości związanych z procesem powstawania zdjęcia w aparacie cyfrowym oraz zaprezentowanie sytuacji, w których aparat cyfrowy – pomimo coraz większych możliwości – nie wystarczy i należy się posłużyć programem komputerowym.
Postęp technologiczny, którego doświadczamy, widoczny jest również w fotografii. Łatwość obsługi, bogactwo funkcji i coraz niższa cena aparatów cyfrowych sprawiają, że stały się one przedmiotem codziennego użytku. Nieograniczona ilość fotografii, które możemy rejestrować na karcie pamięci aparatu i swobodnie kasować, sprawia, że jesteśmy w stanie uwiecznić wiele wartych zapamiętania momentów z życia. Aby jednak obraz widziany przez fotografującego został zarejestrowany, musi zajść szereg procesów wewnątrz aparatu cyfrowego, którego zadaniem jest jak najwierniejsze odzwierciedlenie rzeczywistości. Zdarza się, że wiele zdjęć wymaga korekty, którą przeprowadza się przy użyciu komputerowego programu graficznego. Poza tym coraz większe znaczenie odgrywa umiejętność zastosowania grafiki w mediach i projektach multimedialnych. Zdjęcia przekształcane są przy zastosowaniu algorytmów cyfrowego przetwarzania obrazów. Technika cyfrowa umożliwia przeprowadzenie wielu operacji obróbki obrazu, w tym także działań niewykonalnych tradycyjnymi metodami przy pomocy szklanych filtrów optycznych.
Kurs składa się z następujących elementów:
Kurs jest przeznaczony do realizacji w trybie samokształcenia lub pod kierunkiem nauczyciela. Po zapoznaniu się ze wszystkimi elementami kursu oraz wykonaniu testu sprawdzającego wiedzę, uczestnik otrzymuje prawo do samodzielnego wystawienia certyfikatu potwierdzającego zrealizowanie kursu e-learningowego „Grafika komputerowa, czyli jak zrobić coś, czego nie potrafi aparat cyfrowy” przygotowanego przez Warszawską Wyższą Szkołę Informatyki.
Mgr inż. Piotr Kopciał jest wykładowcą Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki oraz Politechniki Warszawskiej. W latach 2010-2012 prowadził szkolenia z zakresu multimediów, grafiki i technologii komputerowych w ramach projektu Informatyka +.